Yeni sistemin (TEOG) esas noktası, öğrencilerin okulla ilişkilerini artırmak

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın açıkladığı yeni sınav sistemini [TEOG] TGRT Haber’de değerlendiren SETA Eğitim Araştırmaları Direktörü Bekir Gür, yeni sistemin esas noktasının öğrencilerin okulla ilişkilerini artırmak olduğu değerlendirmesinde bulundu.

4 Eylül 2013, TGRT Haber

SETA Eğitim Araştırmaları Direktörü Bekir Gür, konuk olduğu TGRT Haber’de Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın açıkladığı yeni sınav sistemini değerlendirdi. Getirilen yeni sistemin esas noktasının öğrencilerin okulla ilişkilerini artırmak olduğunu ve dershanelere olan ihtiyacın azaltılmasını hedeflediğini belirten Gür, bu sayede okul ile öğrenci arasındaki ilişkinin güçlendirileceğinin altını çizdi.

Yeni sistem kapsamında yapılan sınavlardan elde edilecek verilerle eğitim sisteminin açıklarının tespit edilebilecek oluşunun olumlu bir gelişme olduğunu kaydeden Gür, bu tespitlerin sistemdeki eksiklerin giderilmesinde kullanılabilecek oluşunun yeni sistemin artıları arasında olduğunu ifade etti.

Konuşmasında, açık uçlu sınavlardan oluşan yeni sistemin uygulanmasının öğrencinin sınav günü taşıyacağı tek sınav baskısını kaldıracağına da değinen Gür ancak öğrencinin iyi liselere girme baskısının devam edeceğini belirtti. Bu baskının yeni sistemde de bulunan iyi lise-kötü lise ayrımından kaynaklanacağını söyleyen Gür, sistemin uygulanmasının çok kolay olmamakla birlikte, Bakanlığın öngördüğü çalışmaları başka adımlarla destekleyerek liselerarası farkları kapatmaya yönelik çalışmalar yapması gerektiğinin önemine dikkat çekti.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s